Advisory Board October 2007 Activity

National President Don M. Hahs-National Division office: General supervision of BLET activities; General office duties; Div. 488 mtg., Grand Junction, Colo.; NS-N/W&LE GCA interim mtg., Cleveland; SWCM, Shreveport, La.; Mtg. w/ EWR, WCW, HV, re: pension adjustments, Cleveland; Conference call, FMLA, Cleveland.

First Vice-President & Alternate President Edward W. Rodzwicz- Assisted President in general operation of National Division Office; Vice President assignments; Organizing department; Shortline department; Passenger department; Various correspondence & phone calls; U.S.-Mexico cross border committee, NS-W&LE interim mtg.; Southwestern Convention Meeting, Shreveport.

National Secretary-Treasurer -- William C. Walpert-General supervision of BLET financial, record depts.; ND office; BLET Education & Training Dept.; Internal Organizing, Mobilizing & Strategic Planning Dept.; Safety Task Force; Meetings with vendors and financial institutions; Standard Building operations oversight; SWCM, Shreveport, La.; Local Chairman's Workshop, National Labor college, Silver Spring, Md.

Vice-President Paul T. Sorrow-Assigned to CSX, NS and GTW general committees of adjustment; Assist CSX-Northern Lines at mtg. w/ Division 937 and CSXT-Chicago Division officers; Assist Eastern Lines with various issues, including mtg. w/ Labor Relations; Assisted Western Lines with various issues, including but not limited to dispute resolution; Assisted Grand Trunk GCA with issues as called upon by General Chairman; Mtg. w/ President Hahs; General office duties, work on PLB cases, correspondence, telephone calls.

Vice-President Richard K. Radek- ND Office; BLET Decertification Helpline services; Director of Arbitration Dept; National Railroad Adjustment Board (NRAB); Illinois Central; Wisconsin Central; Indiana Harbor Belt; METRA; Belt Rwy. of Chicago; Chicago Central & Pacific; Iowa, Chicago & Eastern; URR arbitration consultation w/ VP Ruef & GC Linn, re: Remote control dispute, Cleveland; NS-North GCA Interim mtg.; Mock arbitration, training classes, NS-North; SWCM, Shreveport, La.; Local Chairman's Workshop; Amtrak deposition at Querry-Harrow, re: Civil case involving engineer, Cleveland; CN-WC implementing agreement, Chicago, re: DWP-DMIR-WC coordination; Sec. 4, NY Dock mtgs., DMIR/DWP, Homewood, Ill.; CN-WC town hall mtgs., Green Bay and Kaukauna, Wisc.; Local Chairman's Training, Silver Spring, Md.; Semi-annual L/M cmte. mtgs., CN-IC, Des Plaines, Ill., Special mtg of GCA, EJ&E, Highland, Ind., re: CN acquisition, negotiations, pending arbitration; PART 240.409 dockets this month: EQAL 00-84 (UP), EQAL 05-71 (CSX), as yet un-docketed, UP.

Vice-President Dale McPherson - CP Rail; Port. Term. RR; Longview Portland & Northern; Longview Switching Co.; Indiana RR; W&LE RR; Utah Railroad; UP Eastern Dist.; UP former CNW; DM&IR RR; Portland & Western RR; Great Western RR; Appalachian & Ohio RR; Public Law Boards 5604, 5681, 5721, 6040, 6281, 6449, 6558, 6589; SBA 585; UP work/rest projects; RSAC positive train control cmte.; National wage/rules; DMIR contract negotiations, Duluth, Minn.; Midwest Rail Craft Scholarship event, Lincoln, Neb.; Joint mtg. of Divisions 98 and 621, Lincoln, Neb.; Bereavement leave; Vacation; General office duties, correspondence, telephone.

Vice-President Merle W. Geiger Jr.- Assigned to: BLET Trainmen's Department; Kansas City Southern; Gateway Western; Midsouth Rail; Southrail; Texas-Mexican Rwy.; Springfield Terminal, Delaware & Hudson; Indiana & Ohio RR; Louisville & Indiana RR; St. Lawrence & Atlantic RR; Indiana Southern RR; Montreal, Maine and Atlantic RR; Contract mtgs. w/ GC Twombly and D&H (CP), Binghamton, N.Y.; SWCM mtg., Shreveport, La.; Executive session of PLB No. 6993 (MS/KCS); Mtg. w/ Shortline Director J.D. Mullen, Fort Worth; Advisory Board conference call; Correspondence, research, general office duties.

Vice-President Stephen D. Speagle-Assigned to Burlington Northern Santa Fe, Montana Rail Link, Pacific Harbor Line, Missouri & Northern Arkansas (M&NA), National Wage/Rule Committee; BNSF terminal consolidation mtgs. and attendance arbitration mtgs., Fort Worth; SWCM, Shreveport, La.; Wabash Hospital mtgs., Decatur; MRL mtgs., Missoula, Mont.; Retiree's health plan trust mtg., Decatur; Mtg. w/ all BNSF General Chairmen, Oklahoma City.

Vice-President E.L. "Lee" Pruitt - Assisted general chairmen & members of: UP-Western Lines; UP-Western Region; UP-Central Region; UP-Southern Region; UP-Tacoma Belt; New York Dock negotiations, assisting GC Rightnowar, Kansas City; Assisting GC Donnigan, Hannah, Gore, Rightnowar, re: alternative compensation, Omaha, Neb.; BLET Advisory Board mtg., Kansas City; Assisting President Hahs & GC Rightnowar, Division jurisdiction dispute, Divs. 442 and 42, Kansas City.

Vice-President & National Legislative Representative John P. Tolman - Assigned to BLET Washington, DC office; BLET Security Officer; General Office Duties, telephone, correspondence; Coordinate content of NLO website; Coordinated PAC contributions; Oklahoma State Legislative Board mtg., Oklahoma city; Coordinated Lobbying Days for BLET & Auxiliary members on Capitol Hill for S. 1889 and H.R. 2095, making over 80 office visits; Tennessee State Legislative Board mtg., Knoxville, Tenn.; Change to Win convention, Chicago; Minnesota State Legislative Board mtg., Minneapolis; Attended and participated in panel discussion at Rail Trends conference, New York City; SWCM, Shreveport; Testified before House Transportation & Infrastructure Cmte. regarding harassment & intimidation of injured rail workers; Attended full RSAC mtg.

Vice-President Marcus J. Ruef - Assigned to Amtrak Long Island Railroad; Southeastern Pennsylvania Transportation Authority; New Jersey Transit; Port Authority Trans Hudson; Norfolk Southern (Northern Lines/W&LE); Norfolk Southern (Eastern Lines); Norfolk Southern (Southern Lines); Union Railroad (URR); Allegheny Ludlum Steel Co.; and Birmingham Southern; URR mtg. in Cleveland w/ VP Radek and GC Linn, re: Art. 10 submission; NS/WLE GCA midterm mtg., Cleveland; Assist GC Browning, Birm. So.; Assisted LIRR, NS, WLE and A-L GCAs; Visit Div. 217, Elkton, Va.; Finalized NS agreement brochure w/ GC Davis and agreement endorsement letter, NS (all); Assisted NS(S) VGC Thompson with upcoming discipline arbitrations; Researched 49 CFR 236 for upcoming SEPTA case; A-L Steel negotiations, Brackenridge, Pa.; URR conference to discuss SPD, Prep Time and COLA disputes, Monroeville, Pa.; Assist with Education & Training/ Arb. Dept. Local Chairman Workshop, National Labor College, Silver Spring, Md.; LIRR Montauk Branch, LIRR retirement dinner, Babylon & Hicksville, N.Y.; PATH agreement codification mtg., Newark; Div. 444 mtg., NS-WLE, St. Louis.

 

BACK TO DECEMBER 2007 LOCOMOTIVE ENGINEERS AND TRAINMEN NEWS

 

© 2007 Brotherhood of Locomotive Engineers and Trainmen