Advisory Board November 2007 Activity

In accordance with the BLET Bylaws, summaries of BLET Advisory Board members' activities are published monthly:

National President Don M. Hahs-National Division office: General supervision of BLET activities; General office duties; Mtg. w/ Comm. Hagen and VP Tolman, Cleveland; 40th annual Long Island Rail Road dinner dance (retirement dinner); Bear Stearns Regulatory, Infrastructure & Labor conference, Washington, D.C.

First Vice-President & Alternate President Edward W. Rodzwicz- Assisted President in general operation of National Division Office; Various correspondence & phone calls; U.S.-Mexico cross border committee; Long Island Rail Road retirement dinner; South Buffalo RR investigations.

National Secretary-Treasurer William C. Walpert-General supervision of BLET financial, record depts.; ND office; BLET Education & Training Dept.; Internal Organizing, Mobilizing & Strategic Planning Dept.; Safety Task Force; Meetings with vendors and financial institutions; Standard Building operations oversight; Mtg. w/ Robert Hagen, Ohio State Representative, and Tim Hagen, Cuyahoga County Commissioner, re: Standard Building; Advanced Local Chairmen's Workshop, National Labor College, Silver Spring, Md.

Vice-President Paul T. Sorrow-Assigned to CSX, NS and GTW general committees of adjustment; Assist CSX-Northern Lines at mtg. w/ Division 937 and CSXT-Chicago Division officers; Assist Eastern Lines with various issues, including mtg. w/ Labor Relations; Assisted Western Lines with various issues, including but not limited to dispute resolution; Assisted Grand Trunk GCA with issues as called upon by General Chairman; Mtg. w/ President Hahs; General office duties, work on PLB cases, correspondence, telephone calls.

Vice-President Richard K. Radek- ND Office; BLET Decertification Helpline services; Director of Arbitration Dept; National Railroad Adjustment Board (NRAB); Illinois Central; Wisconsin Central; Indiana Harbor Belt; METRA; Belt Rwy. of Chicago; Chicago Central & Pacific; Iowa, Chicago & Eastern; Routine office duties; Arbitration postponed by NMB; National Division reports, Chicago; Advanced Local Chairmen Workshop, National Labor College, Silver Spring, Md.; Mediation-agreement, CN/WC, Homewood, Ill.; National Division Audit Committee & Advisory Board conference call, Cleveland; FRA Part 240.409 dockets this month: EQAL 05-31, 05-44, 05-56, 06-01.

Vice-President Dale McPherson - CP Rail; Port. Term. RR; Longview Portland & Northern; Longview Switching Co.; Indiana RR; W&LE RR; Utah Railroad; UP Eastern Dist.; UP former CNW; DM&IR RR; Portland & Western RR; Great Western RR; Appalachian & Ohio RR; Public Law Boards 5604, 5681, 5721, 6040, 6281, 6449, 6558, 6589; SBA 585; UP work/rest projects; RSAC positive train control cmte.; National wage/rules; General office duties, correspondence, phone; Mtgs. w/ UP general chairmen, re: Alt. compensation, Bonita Springs, Fla.; Mtgs. w/ CN, re: Contract; CN-DMIR contract issues, Bloomington, Minn.

Vice-President Merle W. Geiger Jr.- Assigned to: BLET Trainmen's Department; Kansas City Southern; Gateway Western; Midsouth Rail; Southrail; Texas-Mexican Rwy.; Springfield Terminal, Delaware & Hudson; Indiana & Ohio RR; Louisville & Indiana RR; St. Lawrence & Atlantic RR; Indiana Southern RR; Montreal, Maine and Atlantic RR; Huron & Eastern RR contract mtgs., Chicago; Mtg. w/ GC Priester and Division 270 (ISRR), Washington, Ind.; Advisory Board conference call; Bereavement leave; Holidays; Research, correspondence and general office duties.

Vice-President Stephen D. Speagle-Assigned to Burlington Northern Santa Fe, Montana Rail Link, Pacific Harbor Line, Missouri & Northern Arkansas (M&NA), National Wage/Rule Committee; Safety Summit II mtgs., BNSF, Kansas City; Vacation; Claims summit mtg., Fort Worth; Audit Committee, Cleveland.

Vice-President E.L. "Lee" Pruitt - Assisted general chairmen & members of: UP-Western Lines; UP-Western Region; UP-Central Region; UP-Southern Region; UP-Tacoma Belt; Assisting GC Gore, UPSR, Houston; Assisting GC Hannah, UPWL, Reno; Alternative compensation negotiations, all UP GCAs, Ft. Meyers, Fla. and Omaha, Neb.; Assisting GC UPRR & Tacoma Belt & STD; Assisting GC Rightnowar & Gore, UPCR & UPSR, New Orleans; Holiday; Office duties, filing, paperwork, phone calls.

Vice-President & National Legislative Representative John P. Tolman - Assigned to BLET Washington, DC office; BLET Security Officer; General Office Duties, telephone, correspondence; Coordinate content of NLO website; Coordinated PAC contributions; Mtgs. with Senate staff members regarding S. 1889, with General Chairman Dennis Pierce; Fundraisers for various members of Congress and Congressional candidates; Advisory Board Expense Audit Committee; Mtg. w/ BLET members attending hazmat training at George Meany Center/National Labor College.

Vice-President Marcus J. Ruef - Assigned to Amtrak Long Island Railroad; Southeastern Pennsylvania Transportation Authority; New Jersey Transit; Port Authority Trans Hudson; Norfolk Southern (Northern Lines/W&LE); Norfolk Southern (Eastern Lines); Norfolk Southern (Southern Lines); Union Railroad (URR); Allegheny Ludlum Steel Co.; and Birmingham Southern; Prepare for PLB 7086, NS-S; Attend Safety Committee sife visit w/ SEPTA GC Dixon, Lansdale, Pa.; PLB 7086 arbitration, NS-S, Norfolk, Va.; Contract mediation called by NMB, W&LE, Cleveland, Ohio; Mtgs. to discuss NS tentative contract, NS-S, Div. 375 (Salisbury, N.C.), Div. 165 (Louisville, Ky.), and Div. 343 (Princeton, Ind.); Advisory Board conference call; Paperwork, correspondence, telephone calls, etc..., assisting various GCAs.

 

BACK TO JANUARY 2008 LOCOMOTIVE ENGINEERS AND TRAINMEN NEWS

 

© 2007 Brotherhood of Locomotive Engineers and Trainmen