BLE election results

CLEVELAND, October 9 -- What follows are the complete unofficial election results from the BLE's Seventh Quinquennial International Convention, held in Miami Beach, Fla., from September 24-28, 2001.

Advisory Board Members:
 
International President
Don M. Hahs, Division 566
 
First Vice-President & Alternate President
Edward W. Rodzwicz, Division 325
 
General Secretary-Treasurer
William C. Walpert, Division 604
 
Vice-President, Slot 1
Paul T. Sorrow, re-elected by acclamation, Division 498
 
Vice-President, Slot 2
Joseph A. Cassidy Jr., Division 269
 
Vice-President Slot 3 & U.S. National Legislative Representative
Raymond A. Holmes, Division 834
 
Vice-President Slot 4
Merle W. Geiger Jr., Division 758
 
Vice-President, Slot 5
Stephen D. Speagle, Division 155
 
Vice-President, Slot 6
E.L. "Lee" Pruitt, Division 126
 
Vice-President, Slot 7
Richard K. Radek, Division 404
 
Vice-President, Slot 8
Dale L. McPherson, re-elected by acclamation, Division 180
 
Vice-President & Canadian Director
Gilles Hallé, re-elected by acclamation, Division 558
 
Vice-President & National Legislative Representative-Canada
T. George Hucker, Division 243
 

 
Alternate Officers
 
Alternate General Secretary-Treasurer
C.D. Driggers, Division 435
 
Alternate Vice-President & U.S. National Legislative Representative
L.B. Boggs, Division 751
 
Alternate Vice-President No. 1
P.L. Wingo Jr., Division 198
 
Alternate Vice-President No. 2
D.M. Menefee, Division 934
 
Alternate Vice-President No. 3
C.L. Roy, Division 742
 
Alternate Vice-President No. 4
M.D. Priester, Division 754
 
Alternate Vice-President No. 5
J.C. Rupp, Division 74
 
Alternate Vice-President No. 6
R.K. Cutlip, Division 385
 
Alternate Vice-President No. 7
D.R. Pierce, Division 98
 
Alternate Vice-President No. 8
A.L. Tinney, Division 152
 
Alternate Vice-President No. 9
M.L. Wallace, Division 267
 
Alternate Vice-President-Canada, No. 1
R. Dyon, Division 89
 
Alternate Vice-President-Canada, No. 2
D.C. Curtis, Division 355
 
Alternate Vice-President-Canada, No. 3
M.A. Wheten, Division 728
 

 
Board of Appeals
 
Board of Appeals-Canada
R.G. Leggett, Division 898
 
Board of Appeals-U.S. East
R.H. Linsey, Division 659
 
Board of Appeals-U.S. Northwest
J.J. Zawada, Division 232
 
Board of Appeals-U.S. Southwest
A.J. Morris, Division 22
 
Board of Appeals-U.S. Southeast
A.E. "Buddy" White, Division 696
 

 
Board of Appeals Alternates
 
First Alternate Board of Appeals-Canada
G.C. "Gordy" Howe, Division 728
 
First Alternate Board of Appeals-U.S. East
D.A. Myers, Division 447
 
First Alternate Board of Appeals-U.S. Southeast
T.E. Hudson, Division 156
 
First Alternate Board of Appeals-U.S. Southwest
L.R. Jean-Louis, Division 366
 
First Alternate Board of Appeals-U.S. Northwest
R.E. Etienne, Division 758
 
Second Alternate Board of Appeals-Canada
D.R. Able, Division 322
 
Second Alternate Board of Appeals-U.S. East
J.P. Louis, Division 421
 
Second Alternate Board of Appeals-U.S. Southeast
W.R. Skidmore, Division 782
 
Second Alternate Board of Appeals-U.S. Southwest
J.R. Hagar, Division 462
 
Second Alternate Board of Appeals-U.S. Northwest
J.W. Reynolds, Division 209

 

Back to News Flash Index!

October 9, 2001
bentley@ble.org

 

© 2001 Brotherhood of Locomotive Engineers